Kako izbaciti vodu iz uha? Donosimo 8 brzih trikova!

Kako izbaciti vodu iz uha? 8 brzih trikova koji stvarno rade
Shutterstock

Svi smo barem jednom doživjeli onaj neugodan osjećaj kada nam nakon plivanja, tuširanja ili igre s djecom ostane voda u ušima. U takvim trenucima počinjemo razmišljati o tome kako izbaciti vodu iz uha što brže i sigurnije. Osim što može izazvati nelagodu, voda u ušima može dovesti i do raznih iritacija ili čak upale ako se ne riješi na vrijeme.

Na sreću, izbacivanje vode iz uha ne mora biti komplicirano – postoji nekoliko brzih trikova koji stvarno rade, bilo da je riječ o odraslima ili o našim najmlađima, kod kojih voda u ušima može biti čest problem. Kroz ovaj članak istražit ćemo jednostavne i učinkovite metode za izbacivanje vode iz uha, tako da sljedeći put kad se nađemo u toj situaciji, znamo točno što učiniti. Spremni? Krenimo zajedno u potragu za rješenjima!

Kako izbaciti vodu iz uha?

Svi znamo kako neugodan može biti osjećaj kada nam ostane voda u ušima nakon plivanja, tuširanja ili čak kišnog dana. Osim što stvara nelagodu, voda u ušima može izazvati svrbež, a ako ostane predugo, može dovesti i do upale. Važno je znati kako izbaciti vodu iz uha kako bismo izbjegli te neugodne posljedice. Srećom, postoji nekoliko jednostavnih i provjerenih načina za izbacivanje vode iz uha, a mi ćemo u nastavku podijeliti najučinkovitije od njih.

1. Nagnite glavu i koristite gravitaciju

Jedan od najbržih i najučinkovitijih trikova za izbacivanje vode iz uha je oslanjanje na gravitaciju.

  1. Nagnimo glavu u stranu – Počnimo tako što ćemo nagnuti glavu prema dolje, s uhom u kojem je voda okrenutim prema tlu. Time omogućujemo gravitaciji da prirodno povuče vodu prema van.
  2. Lagano povucimo uho – Jednom rukom nježno povucimo uho prema dolje i malo unatrag. Na taj način proširujemo ušni kanal, čime omogućujemo da voda lakše izađe.
  3. Potapšimo po suprotnom uhu – Ako voda u ušima ipak ne izađe odmah, lagano potapšajmo po suprotnom uhu. Ta vibracija može pomoći pomicanju vode i ubrzati njezino izbacivanje.

Ova metoda se često koristi kod djece, kod kojih voda u ušima može izazvati posebnu nelagodu. Lagani nagib i tapšanje mogu djelovati poput male masaže koja smiruje i pomaže kod izbacivanja vode iz uha.

Kako izbaciti vodu iz ušiju
Shutterstock

2. Pokušajte manevrom s vakuumom

Drugi trik za izbacivanje vode iz uha koristi jednostavan pritisak, stvarajući lagani vakuum koji pomaže povući vodu prema van. Ovaj način je jednostavan i siguran, a često daje brze rezultate. Evo kako to možete učiniti:

  1. Nagnimo glavu prema strani – Prvo nagnimo glavu prema dolje, tako da je uho u kojem se nalazi voda okrenuto prema ramenu. To će pomoći gravitaciji i omogućiti bolji pristup vakuumskom efektu.
  2. Napravimo vakuum rukom – Dlan stavimo ravno preko uha tako da ga potpuno pokrije. Zatim čvrsto pritisnimo dlan na uho i naglo ga otpustimo, kao da stvaramo usisnu čašu. Time će se stvoriti lagani vakuum koji povlači vodu prema van.
  3. Ponovimo po potrebi – Ovisno o količini vode u uhu, možda ćemo morati ponoviti ovu radnju nekoliko puta kako bismo dobili željeni rezultat.

Ova metoda je osobito korisna kada voda u ušima ne izađe nakon prvog pokušaja s gravitacijom. Vakuum pomaže “usisati” vodu prema van, što olakšava njezino izbacivanje. Ipak, važno je napomenuti da ovu metodu treba provoditi nježno, bez prejakog pritiska, kako ne bismo izazvali nelagodu u uhu ili dodatni pritisak.

Ovaj trik može biti posebno koristan i kod djece, jer im može olakšati izbacivanje vode iz uha bez potrebe za invazivnim metodama.

3. Iskoristite tople obloge

Kada gravitacija i vakuum ne pomažu, tople obloge mogu biti učinkovit način za izbacivanje vode iz uha, posebno ako se osjećamo nelagodno zbog zadržane vode. Toplina pomaže opustiti ušni kanal, omogućujući vodi da lakše iscuri van. Evo kako koristiti ovaj trik:

  1. Pripremite tople obloge – Uzmimo čist ručnik ili tkaninu i namočimo ga u toplu (ne vruću) vodu. Dobro ga iscijedimo kako bismo uklonili višak vode. Idealna temperatura je topla na dodir, ali ne toliko vruća da izaziva nelagodu na koži.
  2. Primijenimo oblogu na uho – Sjednimo u udoban položaj i prislonimo toplu oblogu na uho gdje je voda. Držimo oblogu prislonjenu uz uho oko 30 sekundi, dopuštajući toplini da prodre i opusti ušni kanal.
  3. Ponovimo nekoliko puta – Nakon 30 sekundi, maknimo oblogu i pričekajmo minutu, zatim ponovimo postupak još nekoliko puta. Ovaj ciklus topline može pomoći vodi u uhu da se polako pokrene prema van.
  4. Nagnimo glavu kako bi voda iscurila – Kada završimo s toplim oblogom, nagnimo glavu tako da je uho s vodom okrenuto prema tlu. Ovo omogućava vodi da slobodno iscuri ako se pomaknula zbog topline.

Tople obloge mogu biti posebno korisne kada voda u ušima izaziva blagu nelagodu ili kada se osjećamo kao da je kanal “zatvoren”. Ovaj trik pomaže opustiti tkivo u i oko ušnog kanala, čime se povećava šansa da voda prirodno izađe. Kod djece, koja mogu biti osjetljivija na metode poput vakuuma, tople obloge djeluju nježno i umirujuće, olakšavajući im izbacivanje vode iz uha na siguran način.

4. Primijenite tehniku žvakanja ili zijevanja

Još jedan jednostavan i učinkovit trik za izbacivanje vode iz uha jest tehnika žvakanja ili zijevanja. Ove pokrete lako je izvesti, a mogu pomoći u otvaranju Eustahijevih cijevi – malih kanala koji povezuju uho s grlom – što omogućava vodi da lakše izađe. Evo kako primijeniti ovu tehniku:

  1. Simulirajte žvakanje – Počnimo tako da pomičemo vilicu gore-dolje, kao da žvačemo hranu. Možemo čak zamisliti da žvačemo žvakaću gumu kako bismo potaknuli kontinuirano kretanje vilice. Pokret žvakanja pomaže otvoriti Eustahijeve cijevi, omogućujući vodi u uhu da se pomakne prema van.
  2. Pokušajte zijevati – Ako žvakanje ne daje željeni rezultat, pokušajmo zijevati nekoliko puta. Zijevanje je prirodan način otvaranja Eustahijevih cijevi, a može stvoriti pritisak koji pomaže u izbacivanju vode iz uha. Dovoljno je nekoliko puta duboko udahnuti i potaknuti zijevanje kako bismo olakšali izlazak vode.
  3. Nagib glave za dodatni učinak – Dok žvačemo ili zijevamo, nagnimo glavu prema strani s vodom u uhu. Kombinacija pokreta vilice i naginjanja može ubrzati proces izbacivanja vode.
  4. Ponovimo po potrebi – Ako voda u ušima ne izađe odmah, nastavimo s tehnikom žvakanja ili zijevanja još nekoliko puta. Strpljenje je ključno, jer nekada treba nekoliko ponavljanja kako bi voda iscurila.
Voda u ušima
Shutterstock

Ova tehnika žvakanja ili zijevanja posebno je korisna jer ne zahtijeva nikakvu dodatnu opremu ili pripremu, a može se primijeniti bilo gdje – u automobilu, na plaži, pa čak i dok se krećemo. Kod djece, koja često imaju manji kapacitet za podnošenje invazivnijih metoda, ova metoda djeluje jednostavno i prirodno, jer im možemo predložiti da “žvaču” ili “zijevaju” kao dio igre.

5. Upotrijebite metodu pare

Metoda pare može biti izuzetno učinkovita za izbacivanje vode iz uha, posebno kada osjećamo da je voda “zarobljena” duboko u ušnom kanalu. Topla para pomaže omekšati i proširiti ušni kanal, omogućavajući vodi da lakše iscuri. Ova metoda je jednostavna, a može se primijeniti kod kuće uz osnovne pripreme. Evo kako koristiti paru za izbacivanje vode iz uha:

  1. Pripremite parnu kupku – U lonac ulijemo vodu i zagrijemo je dok ne počne stvarati paru. Neka voda ne proključa kako para ne bi bila prevruća, jer želimo da bude dovoljno topla da omekša kanal, ali ne previše vruća da izazove nelagodu.
  2. Nagnemo glavu iznad pare – Pažljivo se nagnimo iznad lonca s toplom vodom tako da para dopire do lica i uha, ali da ne izaziva peckanje. Možemo prekriti glavu ručnikom kako bismo zadržali toplinu pare i usmjerili je prema uhu s vodom. Udisanjem pare stvaramo lagano zagrijavanje koje može pomoći pri izbacivanju vode iz uha.
  3. Ostanemo iznad pare nekoliko minuta – Ostanimo u ovom položaju pet do deset minuta kako bismo omogućili toplini da dopre do ušnog kanala. Toplina će pomoći da se voda oslobodi iz kanala, posebno ako je zaglavljena dublje u uhu.
  4. Nagnemo glavu nakon tretmana – Kada završimo s parnom kupkom, nagnimo glavu u stranu s uhom u kojem je voda okrenutim prema dolje. Gravitacija će sada imati dodatnu pomoć, jer je toplina već opustila ušni kanal, čime olakšava izlazak vode.
  5. Ponovimo po potrebi – Ako voda u uhu ne izađe odmah, možemo postupak s parom ponoviti još jednom ili dva puta kako bismo dodatno pomogli vodi da izađe. Strpljenje i lagani nagib glave ključni su u ovom procesu.

Ova metoda pare često je vrlo učinkovita kod djece i odraslih jer pruža ugodan osjećaj topline, što može biti smirujuće. Kod djece, voda u ušima može biti posebno neugodna, a parna kupka može djelovati opuštajuće, što pomaže u ublažavanju nelagode.

6. Isprobajte metodu s alkoholom i octom

Kombinacija alkohola i octa jedan je od najučinkovitijih trikova za izbacivanje vode iz uha, posebno kada postoji rizik od infekcije. Alkohol isparava brzo, što pomaže sušenju viška vode, dok ocat djeluje kao prirodni antiseptik, smanjujući mogućnost razvoja bakterija i gljivica. Ova metoda može biti posebno korisna kada voda u ušima izaziva nelagodu ili osjećaj pritiska. Evo kako koristiti alkohol i ocat za izbacivanje vode iz uha:

  1. Pripremite otopinu alkohola i octa – Pomiješajmo jednake dijelove alkoholnog sredstva za dezinfekciju (npr. izopropil alkohol) i bijelog octa. Obično je dovoljno po jedna žličica od svakog sastojka, što će biti dovoljno za oba uha ako je potrebno.
  2. Upotrijebite kapaljku – Da bismo primijenili otopinu na siguran način, koristimo kapaljku. Napunimo je mješavinom alkohola i octa te pažljivo kapnemo 3-4 kapi u uho s vodom. Važno je biti nježan i paziti da ne koristimo previše otopine kako ne bismo izazvali nelagodu.
  3. Pustimo da otopina djeluje – Nakon što smo dodali kapi, ostanimo u položaju s glavom nagnutom tako da tekućina može doći do dna ušnog kanala. Ostavimo otopinu da djeluje oko 30 sekundi. Alkohol će brzo isparavati, što će pomoći da se voda isuši, dok će ocat dezinficirati i smanjiti rizik od infekcije.
  4. Okrenemo glavu kako bi tekućina iscurila – Nakon 30 sekundi, nagnimo glavu u suprotnom smjeru kako bi otopina zajedno s vodom mogla iscuriti iz uha. Pomaže ako lagano povučemo uho prema dolje kako bismo proširili kanal i olakšali izlazak tekućine.
  5. Ponovimo po potrebi – Ako voda u ušima nije izašla nakon prvog pokušaja, možemo ponoviti ovaj postupak nakon nekoliko sati, no preporučuje se ne koristiti ovu metodu više od dva puta dnevno kako bismo izbjegli iritaciju.

Ova metoda je posebno učinkovita jer alkohol isparava brzo, čime se suši zaostala voda, a ocat pruža dodatnu zaštitu protiv potencijalnih infekcija. Ipak, ovaj trik se preporučuje samo kod odraslih ili kod starije djece, a kod osjetljivih ušiju ili djece mlađe dobi bolje je konzultirati se s liječnikom prije primjene.

Izbacivanje vode iz uha
Shutterstock

7. Koristite sušilo za kosu na niskoj temperaturi

Sušilo za kosu može biti neočekivano učinkovit alat za izbacivanje vode iz uha. Topao, lagani protok zraka može pomoći u isparavanju zaostale vode, čime olakšava sušenje ušnog kanala. Ovaj trik je brz i jednostavan, ali zahtijeva oprez kako bismo izbjegli bilo kakvu nelagodu ili oštećenje uha. Evo koraka kako sigurno koristiti sušilo za kosu za izbacivanje vode iz uha:

  1. Pripremite sušilo za kosu na najnižoj postavci – Uključimo sušilo za kosu na najnižu temperaturu i najnižu brzinu. Visoka temperatura može biti neugodna i potencijalno štetna za uho, stoga je važno koristiti samo blagi, topao zrak.
  2. Držite sušilo na sigurnoj udaljenosti – Držimo sušilo za kosu oko 30 cm od uha kako bismo osigurali da zrak bude dovoljno topao da isparava vodu, ali ne preblizu da izazove nelagodu. Usmjerimo protok zraka izravno prema ušnom kanalu, ali nemojmo naslanjati sušilo preblizu uha.
  3. Nježno povucite uho kako biste proširili kanal – Lagano povucimo uho prema dolje i unatrag kako bismo otvorili ušni kanal. Time omogućujemo da topli zrak bolje dopre do unutrašnjosti uha, što može pomoći vodi da brže ispari.
  4. Osušite uho oko 30 sekundi – Ostavimo sušilo za kosu da puše prema uhu oko 30 sekundi. Možemo ponoviti ovaj postupak dva do tri puta s pauzama između ako voda i dalje ostane u uhu. Strpljenje je ključno, jer će toplina postupno pomoći isparavanju zaostale vode.
  5. Ponovite po potrebi – Ako voda nije potpuno isparila nakon prvog pokušaja, možemo postupak ponoviti. Međutim, važno je ne pretjerivati i ne koristiti sušilo predugo kako bismo izbjegli iritaciju ili oštećenje uha.

Ova metoda je sigurna i učinkovita kada se pravilno koristi, ali važno je pridržavati se svih mjera opreza. Sušilo za kosu može brzo pomoći pri isparavanju vode, a posebno je korisno nakon kupanja ili plivanja, kada je voda u ušima čest problem. Kod djece je preporučljivo ovu metodu primijeniti uz dodatni oprez ili se posavjetovati s liječnikom kako bismo osigurali njihovu sigurnost i ugodu.

8. Koristite tehniku ležanja na strani

Jednostavno ležanje na strani može biti izuzetno učinkovit i prirodan način za izbacivanje vode iz uha, posebno kada drugi brži trikovi nisu dali željene rezultate. Ova metoda koristi gravitaciju kako bi pomogla vodi da prirodno iscuri iz uha. Evo koraka kako koristiti tehniku ležanja na strani za izbacivanje vode iz uha:

  1. Lezite na stranu s problematičnim uhom prema dolje – Prvo, legnemo na stranu tako da je uho u kojem se nalazi voda okrenuto prema dolje. Gravitacija će pomoći da voda polako izlazi iz ušnog kanala. Ovaj položaj omogućava da se voda prirodno pomiče prema izlazu.
  2. Ostanite u tom položaju nekoliko minuta – Ležimo mirno najmanje pet do deset minuta. To daje dovoljno vremena vodi u uhu da se polako kreće prema izlazu. Ako voda u ušima ne izađe odmah, strpljenje je ključno jer se može polako skupljati na izlazu kanala.
  3. Pomaknite glavu lagano za dodatni učinak – Nakon što smo nekoliko minuta ležali mirno, možemo lagano okrenuti glavu gore-dolje ili je malo protresti. Taj mali pokret može pomoći vodi da lakše iscuri. No, važno je to raditi polako i nježno kako ne bismo izazvali nelagodu.
  4. Ponovite na suprotnom uhu po potrebi – Ako imamo osjećaj da voda u ušima nije potpuno izašla, možemo ponoviti isti postupak na drugoj strani. Na taj način osiguravamo da je uho u kojem je voda okrenuto prema dolje kako bi gravitacija mogla odraditi svoje.
  5. Kombinirajte s tehnikom žvakanja ili zijevanja – Za dodatni učinak možemo kombinirati ležanje s tehnikom žvakanja ili zijevanja. Pokreti čeljusti pomažu otvaranju Eustahijevih cijevi, čime se olakšava izbacivanje vode iz uha.

Ova metoda je izuzetno jednostavna, ne zahtijeva nikakvu dodatnu opremu i može se koristiti bilo gdje. Djeluje vrlo opuštajuće i posebno je pogodna za djecu, jer je lagana i ne zahtijeva nikakve dodatne korake koji bi im mogli izazvati nelagodu. Ležanje na strani omogućava vodi da prirodno izađe, čime se smanjuje rizik od iritacije ili infekcije.

Riješiti se vode u ušima nije tako teško kada znamo prave trikove! Bilo da koristimo gravitaciju, vakuum, topli oblog, tehniku žvakanja ili čak parnu kupku, izbacivanje vode iz uha može biti jednostavno i sigurno. Važno je zapamtiti da smo svi barem jednom iskusili taj neugodan osjećaj, pa nije čudno da tražimo načine kako izbaciti vodu iz uha i brzo vratiti osjećaj ugode.

I dok su ovi trikovi odlični za brza rješenja, pomažu i onima koji se odluče naučiti plivati u odrasloj dobi. Kad se nađemo u bazenu ili u moru, često je teško izbjeći ulazak vode u uši, no s ovim jednostavnim metodama možemo se bezbrižno opustiti i posvetiti uživanju u vodi. Uostalom, naučiti plivati u odrasloj dobi može biti izuzetno oslobađajuće iskustvo, a znajući kako izbaciti vodu iz uha, možemo se bez straha prepustiti svakom zaronu i svakom zamahu.

Zato, kad sljedeći put osjetimo vodu u ušima, ne paničarimo – umjesto toga, primijenimo jedan od ovih trikova i uživajmo u vodi, znajući da nas ništa neće omesti u našem ljetnom (ili zimskom) plivačkom avanturizmu!